Pēdējā laikā arvien vairāk dzirdu, ka dažādi cilvēki man apkārt ir “ieguldījuši” bitcoinos (turpmāk tekstā kriptoaktīvi). Savukārt no citiem dzirdu, ka pašlaik kriptoaktīvos ir burbulis un ka tur nevajag ieguldīt, bet jāgaida, kad tas pārsprāgs. Daudziem ir izveidojies konkrēts viedoklis par šo tēmu, bet vienojošais elements ir tas, ka tagad jau pat teju vidusmēra latvietis ir saskāries ar kriptoaktīviem.

Tas kaut ko nozīmē. Manuprāt, tas nozīmē, ka masu adopcija vai burbuļa augšgals ir ļoti, ļoti tuvu. Ko tas īsti nozīmē? Vai kriptoaktīvu vērtība turpinās kāpt, vai arī burbulis tūlīt jau uzsprāgs?

Atruna: es neesmu kriptoaktīvu eksperts. Šis ir mans subjektīvs viedoklis. Tavs lēmums, vai ieguldīt/neieguldīt naudu kriptoaktīvos, ir jāpieņem tev pašam.

Es pats esmu ieguldījis dažos kriptoaktīvos un uzskatu, ka kriptoaktīvi ir nākotne, tātad tajos vajag ieguldīt, kamēr vēl nav sākusies masu adopcija. Protams, ne visus uzkrājumus. Protams, ne ieķīlātu nekustamo īpašumu. Bet gan brīvos līdzekļus, kurus vari atļauties un kurus nebaidies pazaudēt.

Jau dzirdu, kā skeptiķi sāk bļaut: “Tagad nevajag ieguldīt kriptoaktīvos! Ir izveidojies milzīgs burbulis! Tu visu naudu pazaudēsi!”

Jā, kā ar jebkuru ieguldījumu, ir risks, ka pazaudēsi ieguldījumus. Tajā pašā laikā ir varbūtība, ka kriptoaktīvu vērtība tikai augs. Manuprāt, kriptoaktīviem ir tik pat liels potenciāls mainīt cilvēku dzīves, kā tas ir internetam. Ja tev būtu bijusi iespēja “ieguldīt” internetā, kad tas vēl nebija sabiedrības ikdienā, vai tu to būtu izdarījis? Līdzīgi ir arī ar šo tehnoloģiju.

  • vēl nav sākusies masu adopcija tai;
  • tai ir liels potenciāls mainīt pasaules monetāro situāciju.

Reality check - tik pat labi skeptiķiem var būt taisnība un šis ir tikai burbulis. Līdzīgi kā 2000. gadā bija dot-com burbulis, tā šis varētu būt kripto-burbulis.

Vai zināji, ka Amazon akciju cena pēc dot-com burbuļa bija $10 (salīdzinājumam - tagad tā ir vērta $1130)? Pat izcilas kompānijas cieta no šī burbuļa. Arī ja kriptoaktīvi ir tehnoloģiski izcils naudas aizstājējs, tad tomēr tās var ciest no burbuļa. Vienu dienu pamodīsies un BTC vērtība būs nokritusies no $7000 uz $100.

Bet pirms ķeries klāt pie ieguldīšanas - pēdējais brīdinājums. Ja esi nolēmis ieguldīt naudu kriptoaktīvos, tad noteikti būs ļoti liels vilinājums to likt nevis klasiskajā BTC, bet gan kādā citā kriptoaktīvā. Piemēram, ir viens (vārdā nenosaukšu, jo neatbalstu), kurš sola dot 1% interest, ja re-investē tajā naudu.

Parēķināsim.. Ja ieguldām $1000 un visu laiku re-investējam to, tad pēc 3 gadiem būsim nopelnījuši… $54 miljonus! Konkrēts ponzi scheme. Bet cilvēki iegulda kā traki un reklamē youtube, lai piesaistītu vēl ieguldītājus.

Ar to es vēlējos teikt, ka domā, kur ieguldi. Neieguldi shitcoins, bet gan kriptoaktīvos, kuriem ir reāls pienesums sabiedrībai.

Rezumējot:

  1. ieguldīšana kriptoaktīvos ir high-risk, high-reward pasākums;
  2. iespējams pašlaik ir kriptoaktīvu burbulis, bet, iespējams, ka tāds nav;
  3. neieguldi shitcoins.